Başarıyı keşfetmekle başlayan süreç; öğrencilerin tüm yaşamına yön verecek özellikleri de beraberinde getirir.Kendi ayakları üstünde durmayı, sorumluluk sahibi olmayı, yaşadıkları topluma ve dünyaya duyarlı, yararlı olmayı öğrenirler.

Tam donanımlı fen laboratuvarlarında dersler bir bilim insanı titizliğinde çalışılarak öğrenilmektedir. Deneyimler proje ve ödevlerle pekiştirilmektedir.

Öğrenciler bir konu ile ilgili fikirlerini söylerken altı şapka tekniğini kullanarak konuya farklı açılardan bakmayı öğreniyorlar.

Sosyal becerilerini geliştirirken akademik bir konuyu işbirliği içinde çalışarak öğreniyorlar.

              Fen Bilimleri Okullarındaki her öğrenciye ”ÖĞRENME STİLLERİ ÖLÇEĞİ” ve “ÖZ-DÜZENLEME BECERİLERİ ÖLÇEĞİ” uygulanır. Her öğrencinin öğrenme stiline uygun ders tasarımları danışman akademisyenlerimiz rehberliğinde alanında yetkin, deneyimli öğretmenlerimizce hazırlanır. Öğrencilerimize, öğrenmeyi öğrenme becerileri kazandırılır. 1-2-3. sınıflara okul psikolojik danışmanlarımız tarafından uygulanan "Öğrenci Tanıma Çalışması" ile öğrenci kabul edilir.

Görsel sanatlar ve heykel derslerinde kendilerini sanat yoluyla ifade eden sanatsal etkinliklere duyarlı bireyler yetiştirilmektedir.

Çocukların gerçekleştirmek istediklerini önceden zihinlerinde yaşatmaları, yaratıcı düşüncenin filizlenmesine zemin hazırlarken düşündüklerinin gerçekleştiğini görmek de kendilerine olan güvenini arttırır.